neljapäev, 9. jaanuar 2020

Mürakarude sipelgaprojekt (september - oktoober 2019)


Oli suviselt soe ilm. Lapsed mängisid õues ning Mürakaru küsis õpetajalt: “Kas sina tead, kuidas tehakse kohviube?” Poiss hoidis käes tammetõrusid. Õpetaja vastuse ajal  “Täpselt ei tea” oli juba tammetõru ära kadunud. Aga kus ta on? Kuhu ta kukkus? Seda tammetõru sel päeval enam ei leitudki. Keegi viis ta minema, aga kes? Selge, see sai olla sipelgas, sest temal on palju jalgu ning ta jaksab tassida endast suuremaid asju. Mürakarud on nutikad, eksole.

Septembris-oktoobris oli Mürakarudel käsil “Sipelgaprojekt”. Lastel oli palju küsimusi:
- kas sipelgal on silmad?
- kuidas ta jaksab tassida nii suuri asju?
- mitu jalga on sipelgal?
- kas ta oskab ujuda?
ning ootusärevus oli suur – kas tõesti saame nendele nüüd vastuse. Etteruttavalt olgu öeldud, et jah, ja veel palju uusi teadmisi, millest isegi õpetajatel aimugi polnud.

“Sipelgaprojekti” kaudu said lapsed teadmisi sipelga välimusest, eluviisist, kohastumistest ning olulisusest ökosüsteemis. Lasteaia lähedal olevas metsas on palju metssipelgate ehk kuklaste pesasid. Kui palju neid on? Muidugi loendasime need üle ja vastuseks saime 28. Uurisime luupidega sipelgapesasid: millest on tehtud sipelgapesad, millised on sealsed sipelgad, mida nad teevad, kui palju neid on?

 Mõne sipelga püüdsime ka putukamikroskoopi – sellega saab putukat ka kõhu alt vaadelda.


Selleks, et vaadelda lähemalt sipelgate elu, kogusime klaaspurki mõned sipelgad ning lisasime mulda ja liiva. Purki asetasime siplegatele süüa (moos) ja ka juua (veetilgad). Juba mõne aja pärast nägime, kuidas purki tekkisid sipelgakäigud. Oi kui põnevaks (ja natuke hirmsaks) asi siis muutus, kui ühel hommikul vaatasime videosid sipelgast lähedalt. Millised ohtlikud asjad on suised! Meisterdasime, joonistasime ja ühtlasi valmisid toredad rühmatööd multifilmi ja plakati näol.

Projekti lõpuks valmis meil koostöös lastevanematega hiigelsipelgas. Hiigelsipelga täiteks kasutasime lastevanemate poolt toodud vanapaberit. Loendasime, et hiigelsipelgas oli 99 metskuklase pikkune!

 Tahvelarvutitega "Quiver" -äpi abil putukate liikuma panemine.

 Sipelgate voolimine plastiliinist - tegelased multifilmiks!

 Tahvelarvutitega äpi "I Motion" abil multifilmi tegemine.

Tahvelarvutitega äpi "I Motion" abil multifilmi tegemine. 

Tahvelarvutitega äpi "I Motion" abil multifilmi tegemine.

Näpuvärviga sipelgat värvimas.


Näpuvärviga sipelgat värvimas.

On see alles suur sipelgas! Ja kõik kehaosad on olemas: pea, rindmik, tagakeha, 6 jalga, tundlad, suised, silmad!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar